آیت‌الله امامی‌کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

دشمنان در قضیه برجام در پی نابودی ایران هستند/ باید جلوی نفوذ دشمن را گرفت/ حکام آل‌سعود، نوکران آمریکا

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه دشمنان در قضیه برجام در پی نابودی ایران هستند، تاکید کرد: باید جلوی نفوذ دشمن به ایران گرفته شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله محمدعلی امامی کاشانی امام جمعه موقت امروز تهران در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه پایتخت، اظهار داشت: نظام جمهوری اسلامی ایران وقتی برقرار شد که انقلاب سفید شاه وابسته به امپریالیسم غرب آنچنان کشور را گرفته بود که تبدیل به کشوری عقب‌افتاده شده بودیم.

وی افزود: واقعا در زمان شاه ایران از نظر توسعه‌یافتگی مانند شرایط امروز عربستان سعودی بود، یعنی ایران یک کشور عقب‌افتاده و قرون وسطایی بود که شرایط بسیار ناهنجاری داشت همان شرایطی که امروز آل‌سعود بدبخت دارد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: با قیام امام (ره) و فداکاری‌های ملت بزرگ ایران کشور به این شرایط امروزی رسید، نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه عدل، ایمان به خدا، ولایت فقیه و مقاومت در برابر استکبار و نظام سلطه استوار است؛ ما باید این شرایط را حفظ کنیم، در برخی مباحث سراغ منابع دینی نباید رفت بلکه باید سراغ تجربه رفت، به عنوان مثال در بحث مذاکره با آمریکا اگر سراغ مباحث دینی برویم ممکن است آیه‌ای از قرآن کریم یا روایت یا سیره‌ای از رسول اکرم (ص) را مد نظر قرار دهیم که با شرایط امروز ما همخوانی نداشته باشد و متفاوت باشد و هر کسی برداشت خودش را از آن موضوع مطرح کند.

وی تصریح کرد: استفاده از منابع دینی ولو برای همه آزاد است، طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی ترسیم نظام جمهوری اسلامی با ولی امر است، اختیارات ولی امر در قانون اساسی کاملا تشریح شده است. ممکن است اشخاص نظرات مختلفی در مورد موضوعی داشته باشند ولی نظر معتبر و قانونی نظر ولی امر است.

آیت‌الله امامی کاشانی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: استدلال امری تجربی است، یعنی آمریکا و استکبار جهانی از همان زمانی که ما خودمان را شناختیم و انقلاب به پیروزی رسید به دشمنی با ایران اسلامی روی آوردند و همچنان هم این دشمنی ادامه دارد، آمریکا هر کجا بتواند علیه ایران اقدامی انجام دهد حتما آن را عملی می‌کند، مسئله یمن کار آل‌سعود است و حکام آل‌سعود افراد پستی هستند که نوکر آمریکا و اسرائیل شدند و به یمن حمله کردند و کودکان را می‌کشند و به خاک و خون می‌کشند.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران این توفیق را دارد که در برابر اقدامات داعش در عراق و سوریه می‌ایستد و مدام هشدار می‌دهد، که این اقتدار و عزت ایران را نشان می دهد. در نشست وین که درباره سوریه تشکیل شد دیدیم که تیم ایران چگونه توانست در این نشست اظهار نظر کند و نظرش در آنجا حاکم شود، همه این موارد نشان دهنده اقتدار و عزت نظام جمهوری اسلامی ایران است، این عزت و عظمت را دشمنان اسلام نمی‌خواهند.

آیت‌الله امامی کاشانی بر همین اساس تاکید کرد: در قضیه برجام و مذاکرات هسته‌ای متوجه شدیم که دشمنان می‌خواهند ایران را محو کنند، این هدف استکبار جهانی است. با تجربه‌ای که از استکبار جهانی و سلطه بیگانگان داریم باید جلوی نفوذ آنان را بگیریم. وقتی می‌خواهیم جلوی نفوذ را بگیریم باید حصار بکشیم، اقتصاد، اخلاق و سیاست ما باید حصار داشته باشد که این دیوارکشی در شرایط امروز دنیا ضروری است.

وی خاطر نشان کرد: دیوار کشی ضروری است اما کافی نیست، در ۱۳ آبان دانشجویان و دانش‌آموزان ما یاد و خاطره سال ۵۷ را زنده کردند و شعار «مرگ بر آمریکا» سر دادند شعار «مرگ بر آمریکا» واکنش و بازتاب ایرانیان به دشمنی‌های ایالات متحده است، آمریکا باید بداند که عاقبت ظلم همین است و کشورها برای ظالم آرزوی مرگ می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران بر همین اساس تاکید کرد: به خاطر همین دشمنی‌ها است که رهبر انقلاب همواره تاکید می‌کنند در مواردی که ضرورت داشته باشد با آمریکا مذاکره می‌کنیم، تشخیص این موارد هم طبق قانون اساسی با شخص ولی فقیه است. کسی که ولی امر است مجتهد جامع‌الشرایط، عادل، مدیر و مدبر و مسلط بر تمام امور، دلسوز کشور و انقلاب است که تنها منافع مملکت را در نظر می‌گیرد و هیچ جناح و قومی را نگاه نمی‌کند، قانون اساسی این اختیار را به شخص ولی فقیه داده است.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب در جریان مذاکرات هسته‌ای از تیم مذاکره کننده حمایت و آنان را هدایت کردند تا آنان با دیپلماسی دقیق حرکت کنند، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به موضوع برجام رسیدگی کردند و پیشنهاداتی دادند و الزاماتی را تعیین کردند و درنهایت رهبر معظم انقلاب طی نامه‌ای به رئیس جمهور ۹ اصل را یادآور شدند که باید به این اصول تکیه شود، امیدواریم تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با همان درایت و شجاعت و با حمایت ملت بزرگوار ایران بتواند برجام را با رعایت شروط رهبر معظم انقلاب اجرایی کنند.

امام‌جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود تصریح‌کرد: حکام آل‌سعود نوکر آمریکا هستند که در یمن جنگ به راه انداخته‌اند.

ادامه دارد...